Chip Tuning

Teknolojinin gelişimi ile birlikte emisyon değerlerinin azaltılması, araçların daha uzun ömürlü ve sağlıklı çalışabilmesi için günümüzde elektronik kontrol ünitesi (E.C.U.) kullanımı otomotiv üreticileri tarafından zorunlu hale gelmiştir. Günümüzde araçlarındaki performanstan memnun olmayan veya yetersiz olduğunu düşünen kullanıcıların araçlarına yaptığı başlıca işlem chip tuning işlemidir. İşlem, atmosferik veya aşırı besleme (turbocharger, supercharger) motora sahip benzinli, dizel araçlara uygulanabilir. Chip Tuning işlemi genel itibariyle; aracın motor kontrol ünitesi içindeki yazılımın araç sahiplerinin istekleri doğrultusunda yeniden programlanması işlemidir. 3 aşamadan meydana gelmektedir.

1 – Araç üzerinde bulunan orijinal yazılımın okunması ve yedeklenmesi,

2 – Araç yazılımının kullanıcı istekleri doğrultusunda yeniden düzenlenmesi,

3 – Düzenlenen programın motor kontrol ünitesine yüklenmesi.

Otomotiv üreticileri, marka değerini koruma amaçlı ve mühendislik etiği gereği ürettikleri araçların motor parçalarını sonsuz ömür hesabı yaparak, belirli emniyet katsayıları dahilinde motor güçlerini sınırlandırmaktadırlar. Bunun yanı sıra egzoz emisyon standartları, ülkelerin vergilendirme politikaları, kabul edilebilir yakıt tüketim değerleri, üretilen araçların dünyanın her yerinde ve her koşulda kullanılacak olması üreticileri motor güçlerini sınırlandırmaya zorlamaktadır. Chip Tuning ise araç yazılımını bağlı bulunduğunuz koşullarda veya istediğiniz amaçlara yönelik olarak optimum seviyeye getirmektedir. Bu konuda uzman bir firmayla çalıştığınız ve tavsiye edilen gücün üstüne çıkmadığınız sürece aracınıza yapılan yazılımın zarardan çok faydasını görebilirsiniz.

Yapılan işlem sırasında araçtan sökülen veya ilave takılan bir parça bulunmamaktadır. Araç yazılımı 2 şekilde okunur. Bunlar aracın obd (on-board diagnostics) girişinden veya araç motor kontrol ünitesi sökülerek okuma işlemi gerçekleştirilir. Bu sayede belirli haritalar üzerinde değişiklikler yapılarak modifiye işlemi gerçekleştirilmiş olur. Bu haritalardan bazıları; Hava Yakıt Karışım Haritaları, Tork Limitler Haritaları v.b. Tavsiye edilen güçlerde yapılan bir yazılım sonucu, tamamen kullanıcıya bağlı olaraktan aracın yakıt tüketiminde düşüşler görülmektedir. Bunun sebebi yapılan yazılım sayesinde aracın daha düşük devirlerde daha kaslı hale gelmesi ve gaz pedalını daha az kullanmanızdır. Chip tuning hakkında bilgi almak veya aracınızı güçlendirmek isterseniz iletişim adreslerimizden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Chip tuning araçların motor kontrol ünitesi (ECU) bulunan yazılımın değiştirilmesi işlemidir.

Chip tuning işlemi, her tür içten yanmalı motorlara uygulanabilen, güç ve tork artışı, yakıt tasarrufu, daha iyi gaz tepkisi, daha verimli performans ve daha güvenli bir sürüş deneyimini sunmak için uygulanmaktadır.

Günümüzde ki araçlarda motor ECU (Engine Control Unit) dediğimiz bir bölüm tarafından yönetilmektedir. Aracın sensörlerinden gelen bilgiler sayesinde Ecu, aracın hava – yakıt karışım oranını, avans değerini, turbo hava miktarını ve yakıtın enjeksiyon basıncını ayarlar.

Genel olarak aracın önceki gücü ölçülür ve sonrasında aracın orijinal yönetim sistemindeki parametreler değiştirilerek tekrar motor yönetim sistemine aktarılır. Son olarak elde edilen güç ve tork artışı, hızlanma performansı ve yakıt miktarı ölçülerek işlem tamamlanır. Chip Tuning ile motorun çalışma değerleri istenildiği üzere yükseltip düşürülebilir.

Whatsapp Destek

Ecu Tek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?