Arıza Tespit

Eski model araçlarda oluşan arızalar genellikle mekanik arızalardı günümüz teknolojisi ilerledikçe araçlarda gelişti ve araç sistemine elektronik kontrol ünitesi sistemi kullanılmaya başlandı. Elektronik kontrol ünitesi halk arasında ECU veya beyin olarak adlandırılabilir.

1999 yılı sonrası üretilen araçların hepsinde elektronik kontrol ünitesi bulunmaktadır. Elektronik kontrol ünitesi sayesinde araç üzerindeki modülleri gelen hataları aracın gösterge panelinde görünmektedir. Elektronik kontrol ünitesi bulunan araçlarda obd (on board diagnostic) soketi bulunmaktadır. Obd soketi araç içerisindeki modüller ile iletişim kurmamızı sağlar. Motor, airbag, abs gibi modüller ile iletişim kurabiliriz.

Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Öncelik daima doğru araç için doğru arıza tespit cihazı kullanmaktır.

Araç obd soketine arıza tespit cihazının iletişim kablosu bağlanmalı.

Araç içinde arıza tespiti yapmak için aracın kontağının açık olması gerekir.

Bağlantılar doğru şekilde yapılmış ise cihaz ve araç içi elektronik kontrol ünitesi iletişim kurabilir.

Bilgisayara yüklü olan program üzerinden araç içerisinde sistem taraması yapabilir veya kendi seçtiğimiz sistem modülü taratabiliriz.

Sistem veya hata bulmuş ise arızayı hata kodu olarak verir, hata kodunun yanında açıklaması bulunur.

Arıza tespiti yapıldıktan sonra hata var ise ecu üzerinden silinebilir. Haberleşme hatası veya geçici arıza ise arıza tespit cihazı ecu üzerinden hatayı siler.

Sistem veya modül taratması tekrar yapıldığı zaman hata göstermiyor ise işlem başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir. Aynı hatayı veriyor ise kalıcı arızadır onarılması gerekir onarıldıktan sonra tekrar silinir.

Eğer kalıcı arızada araç üzerinde parça veya sensör değişiyor ise adaptasyon yapmak gerekebilir.

Whatsapp Destek

Ecu Tek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?